Zdjęcie WhatsApp 2023-05-28 o 20.02.32

Wycieczka klas trzecich

WYCIECZKA TRZECIOKLASISTÓW

26 maja uczniowie klas III a i III c spędzili w Warszawie, w dzielnicy Wilanów.        Odwiedzili kino IMAX 3D, gdzie doświadczyli magii trójwymiaru, krystalicznie czysty obraz, doskonały cyfrowy dźwięk dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń i wiele emocji w trakcie oglądania filmu pt. „Pandy”, ciepłej opowieści o uwielbianych przez wszystkich pandach wielkich, które przyszły na świat w Bazie Pand i rozpoczynają swoją drogę do życia na wolności. Była to doskonała możliwość poznania pracy specjalistów przygotowujących pandy do życia w ich naturalnym środowisku oraz poznania codziennego życia tych zwierząt.

Chociaż król Jan III nie podejmuje osobiście gości w swojej letniej rezydencji w Wilanowie, to uczniowie dobrze go poznali podczas zwiedzania komnat, w których przebywał 300 lat temu. Zwiedzając z przewodnikiem Muzeum Pałacu Króla Jana III dowiedzieli się, ile książek zgromadził w królewskiej bibliotece i co lubił czytać. Spostrzegawczy trzecioklasiści znaleźli w królewskich apartamentach szaroburego kota i małą małpkę. W trakcie spaceru po pałacu poznali wszystkich członków rodziny królewskiej, zobaczyli jakie stroje nosili i jak spędzali czas w Wilanowie. Poznali historię niezwykłej kobiety, żony króla Jana Marii Kazimiery, zwanej Marysieńką. Na chwilę chętni chłopcy mogli wcielić się w XVII – wiecznego szlachcica, wkładając żupan, kontusz, pas kontuszowy…

Kaligrafia – (nie)zapomniana sztuka to zajęcia i warsztaty edukacyjne, w których uczniowie wzięli udział. Poznali narzędzia piśmiennicze, rodzaj kroju pisma i podkładu piśmienniczego oraz reguły pięknego pisania. Kultura pisma stanowiła ważny element w dawnej codzienności. W czasie warsztatów trzecioklasiści zasiedli przy drewnianych pulpitach i podjęli próbę pisania stalówkami w obsadkach. Samodzielnie tworzyli w przestrzeni kartki papieru wyjątkowe konfiguracje słowno –obrazkowe. Przy odrobinie wysiłku, przy użyciu dawnych przyborów piśmienniczych i dzisiaj można stworzyć zachwycający, kaligrafowany tekst, np. list. Kartka z wykaligrafowanym imieniem była wspaniałą pamiątką dla każdego uczestnika warsztatów.

Dla trzecioklasistów i ich opiekunów był to niezapomniany, pełen wrażeń dzień.