Narodowe czytanie 2020

Narodowe Czytanie 2020

Od 2012 roku w naszym kraju organizowana jest akcja Narodowe Czytanie. Jest to akcja promująca znajomość literatury polskiej. W szkołach, przedszkolach, szpitalach, bibliotekach oraz innych instytucjach, co roku czytane są fragmenty wybranych dzieł. W tym roku wybrano utwór Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna”. Jest to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został napisany w 1834 roku, a wydany pięć lat później. To opowieść o losach dwóch sióstr Balladyny i Aliny.

Nasza szkoła również przyłączyła się do akcji. W poniedziałek, 7 września, na trzeciej godzinie lekcyjnej nauczyciele oraz uczniowie czytali fragmenty „Balladyny”. Dla młodszych uczniów (klas I-III i oddziałów przedszkolnych) nauczyciele przygotowali utwór Juliusza Słowackiego „O Janku, co psom szył buty”. Słuchając czytanego utworu literackiego, dzieci wykazały się dużym zainteresowaniem i skupieniem. Nieznane uczniom słowa z dawnej polszczyzny tłumaczono na bieżąco, w trakcie czytania.

Cieszymy się, że mogliśmy być częścią tej wspaniałej akcji.