JOB SHADOWING- wyjazd nauczycieli do Hiszpanii w ramach ERASMUS +
W dniach 6 – 13 kwietnia 2024r. czteroosobowa delegacja naszej szkoły- Agnieszka Araźna, Magda Bartnicka, Agnieszka Maśniak i Elżbieta Szubińska uczestniczyła w ramach programu Job Shadowing Erasmus + w wyjeździe do Sewilli. Było to nowe wyzwanie, ponieważ pierwszy raz nasi nauczyciele mieli możliwość wymienić dobre praktyki pedagogiczne, czerpać inspiracje z innych systemów edukacji, co z pewnością przyczyni się do rozwoju obydwu partnerskich szkół.
Z wielką radością przystąpiłyśmy do realizacji głównych założeń wyjazdu. Chciałyśmy także poszerzyć swoje umiejętności językowe i perspektywy edukacyjno- zawodowe. Z przyjemnością współpracowałyśmy z koordynatorką projektu strony hiszpańskiej Laurą Mateos, która oprowadziła nas po szkole Colegio Concertado Arboleda w Sewilli. Z dużym zaangażowaniem opowiadała o swojej szkole, jej tradycjach, uczniach i pracujących nauczycielach. W tym dniu mogłyśmy także porozmawiać z dyrektorem szkoły Antonio Bellido, który bardzo serdecznie przyjął nas w szkole. Hiszpańska szkoła jest dwujęzyczna, dlatego język angielski stał się językiem, którego używałyśmy w kontaktach z nauczycielami i uczniami przez cały tydzień. Co więcej, szkoła stawia na ekologię, źródła energii odnawialnej i czyste powietrze, co naszym uczniom i nauczycielom także nie jest obce.
Dzięki zaplanowanym zajęciom miałyśmy możliwość obserwowania pracy nauczycieli i uczniów na różnych etapach edukacji- od klasy 1 do klasy 6, na lekcjach przyrody, j. angielskiego, matematyki, edukacji początkowej. Razem z nimi śpiewaliśmy i tańczyliśmy na lekcjach i przerwach. Z przyjemnością obejrzałyśmy próby do musicalu „Król Lew”, który uczniowie wystawią w maju. Podczas naszego pobytu odbyło się podsumowanie ekologicznego projektu, który realizowany był w hiszpańskiej szkole od dłuższego czasu. Uczniowie pracowali w grupach, a następnie przedstawiali rezultaty oprowadzając zaproszonych gości. Wyniki swojej pracy przedstawili nam w języku angielskim, co dało nam możliwość zrozumienia zamierzeń projektu. Trzeba przyznać, że dobrze radzili sobie opowiadając nam o wszystkich etapach swojej pracy.
W hiszpańskiej szkole, podobnie jak w polskiej, bardzo dobrze rozwinięta jest technologia informacyjno- komunikacyjna. Na wszystkich zajęciach korzystano z tablic interaktywnych i zasobów treści dydaktycznych.
Hiszpańskie dzieci są bardzo otwarte na współpracę- uczyły nas swojego języka i same chętnie poznawały zawiłości i trudności wymowy języka polskiego. Zadawały nam różne pytania dotyczące zainteresowań, wyboru drużyny piłkarskiej, czy też tego, co nam podoba się w Hiszpanii najbardziej. Zauważyłyśmy bardzo dobry kontakt pomiędzy nimi i nauczycielami.
Wyjazd na Job Shadowing dał nam możliwość poszerzenia także wiedzy na temat hiszpańskiej historii i kultury, którą będziemy mogły przekazać swoim uczniom podczas zajęć dotyczących tematyki związanej z krajami Unii Europejskiej. Podczas pobytu w Hiszpanii mogłyśmy obejrzeć starożytne ruiny Italici- miasta położonego w niewielkiej odległości od Sewilli. Zwiedziłyśmy Alcazar, Plaza de Espana, Macarenę, obejrzałyśmy teatralny pokaz tańca flamenco.
Nowe metody pracy, wiedza i umiejętności w zakresie nauczania to tylko część korzyści, jakie przyniósł nam udział w programie. Dzięki mobilności przełamałyśmy barierę językową, podwyższyłyśmy swoje kompetencje oraz zdobyłyśmy cenne doświadczenie, które będzie inspiracją w naszej dalszej pracy.
Dziękujemy za możliwość uczestnictwa w projekcie: Małgorzacie Kobylińskiej- Dyrektorowi szkoły w Siennicy i szkolnemu koordynatorowi projektu, Pauli Górnej i Anecie Wójcik- koordynatorkom projektu oraz Urzędowi Miasta i Gminy Siennica.
- Szubińska, A. Araźna, M. Bartnicka, A. Maśniak