IMG_20221020_100134

Wycieczka klas piątych

20 października 2022 r. klasy 5a i 5b wybrały się na wycieczkę do zabytkowego pałacu w Jabłonnie. Dawna siedziba arystokratycznego rodu Potockich po II wojnie światowej została przejęta przez Polską Akademię Nauk, która stworzyła tu ośrodek konferencyjno – wypoczynkowy. Rozległe ogrody otaczające pałac, jak i jego wnętrze pozwalają na przeniesienie się w „inny świat”. Uczniowie uczestniczyli w konferencji, która dotyczyła savoir vivre pt. „Piruet z łyżką i widelcem”.

Po krótkim spacerze po historycznych wnętrzach Pałacu, uczniowie uczestniczyli w wykładzie dotyczącym norm obyczajowych, szacunku, powitania, języka, kultury słowa i gestów. Poznawali definicje słów: szacunek, honor, empatia, skromność, tolerancja, wrażliwość.

Następnie przyszedł czas na ciekawostki i warsztaty: zasady savoir – vivre przy stole, rodzaje przyjęć, techniki serwowania dań, dekoracja stołu, rola gościa i gospodarza, sztućce, serwetka, menu.

Kolejnym etapem były : dress code- czyli gdzie i w co się ubrać, obuwie- znak higieny, typy strojów, czym jest moda?. Nasi uczniowie ubrani w stroje galowe znakomicie dostosowali się do sytuacji, zwłaszcza, gdy doszło do lekcji wiązania krawatów. Zarówno dziewczynki, jak i chłopcy znakomicie poradzili sobie z tym zadaniem.

Ukoronowaniem pobytu w pałacu była ceremonia obiadu w Restauracji Pałacowej z wykorzystaniem nabytych umiejętności: przystawka zimna, zupa, danie główne, deser, napoje.

Fotorelacja dokonana aparatem zakupionym w ramach programu LaboratoriaPrzyszlosci.