Kwietniowa wyprawa do Siedlec – 5a

Kwietniowa wyprawa do Siedlec klasy 5a

Zimowa aura powitała uczestników wycieczki.  Rankiem 4.04.2022r.  uczniowie klasy 5a pod opieką p. Beaty Osiak i p. Justyny Czyżkowskiej udali się do Siedlec.

Najpierw wizyta w Centrum Kultury i Sztuki. Na scenie teatralnej zobaczyliśmy „ Księgę Dżungli” reżyserowaną przez Daniela Arbaczewskiego. To była niesamowita inscenizacja. Krok po kroku przedzieraliśmy się przez najgłębsze zakątki tropikalnej puszczy, poznając panujące w niej prawa, zwyczaje i tajemnice . Jak się okazało, reguły panujące w świecie zwierząt niewiele różnią się od tych, które tworzą ludzie. Zapamiętaliśmy ,że nikt nie ma prawa krzywdzić ani zabijać dla przyjemności. Odgłosy przyrody, wspaniała oprawa muzyczna, energetyczny taniec zachwyciły nas i dostarczyły niezapomnianych wrażeń.

Później udaliśmy się na lekcję do Muzeum Regionalnego. Spotkaliśmy się z Żółtą Damą z Liwa, zajrzeliśmy do lustra Twardowskiego w węgrowskim kościele, napiliśmy się wody o niezwykłych właściwościach ze źródeł w Budzieszynie i Grabarce. Historia Jacka, sławnego kowala, również zrobiła na nas wrażenie. Niestety, „ sławnego Jacka” pod postacią Atlasa nie zobaczyliśmy na ratuszowej wieży, ponieważ poddawany jest renowacji.

Po lekcji obejrzeliśmy trzy ekspozycje. Największe zainteresowanie wzbudziła sala poświęcona koszykówce. Poznaliśmy historię tej gry zespołowej. Aż trudno uwierzyć ,że  wszystko zaczęło się od wiklinowego kosza na brzoskwinie. Zrobiliśmy kilka zdjęć z koszykarzami. Zaimponowali nam wysportowani mężczyźni o wzroście  powyżej dwóch metrów. Druga ekspozycja, w której zgromadzono stare sprzęty, też przyciągnęła naszą uwagę. Z zainteresowaniem obejrzeliśmy pająki ( ozdoby sufitowe), przetaki, maglownicę, drewniane grzebyki i wiele innych rzeczy. W ostatniej sali przenieśliśmy się miliony lat wstecz. Niezwykłe rośliny, drzewa jak z powieści fantasy, stworzenia gigantycznych rozmiarów uświadomiły nam, jak bardzo stary jest świat, w którym z czasem pojawił się człowiek.

Kolejne lekcje poza szkołą okazały się niezwykle atrakcyjne i pouczające. Byliśmy na j. polskim, biologii, geografii, historii, a także poznaliśmy zawód aktora na doradztwie zawodowym.