27 kwietnia 2023 r. w naszej szkole odbył się Dzień Patrona – Henryka Sienkiewicza. Pani Dyrektor Małgorzata Kobylińska rozpoczęła uroczystość powitaniem gości pp.: Wójta Gminy Stanisława Duszczyka, Przewodniczącego Rady Gminy Zenona Jurkowskiego, Zastępcę Wójta Mariusza Kozerę, Sekretarza Gminy Ksenię Wąsowską, Dyrektor ZS w Siennicy Agnieszkę Gańko, Przewodniczącego Rady Rodziców Annę Rembas, Zastępcę Przewodniczącego Rady Rodziców Marcina Górkę. Uroczystość rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu szkoły. Akademię przygotowali uczniowie klas szóstych i pierwszych z wychowawcami p. B. Osiak, p. M. Zgódka, p G. Rechnio i współwychowawcami p. J. Czyżkowską, p. M. Chomiczewską, p. A. Maśniak, p. M. Ostolską, p. O. Milewską i E. Magdziarz. Młodzi artyści przypomnieli życiorys i twórczość naszego Patrona, oraz w krótkich scenkach przybliżyli największe dzieła pisarza.
„… Sienkiewiczu drogi druhu,
Zawsze podnoś nas na duchu,
Młodość naszą kształtuj śmiało
Bo nam wiedzy ciągle mało, mało…”
Henryk Sienkiewicz żył na przełomie XIX i XX wieku pisarz, zyskał sławę jednego z największych twórców prozy polskiej i światowej. Twórczość literacką rozpoczął, pisząc nowele. Dzięki licznym tłumaczeniom przyniosły mu one popularność międzynarodową.
Powieści i nowele noblisty, to przykład pięknej literackiej polszczyzny, skarbnica wiedzy historycznej, wyraziste sylwetki bohaterów, barwność i dynamizm obrazów, niezwykłość sytuacji, sienkiewiczowski humor, wreszcie wspaniałe opisy przyrody. Bohaterowie jego dzieł wciąż bawią i zachwycają, wprawiają w zadumę i skłaniają do refleksji, inspirują i motywują do działania, uczą i świecą przykładem.
Swoje dzieła Sienkiewicz oparł na klasycznym rozumieniu prawdy, dobra i piękna, na obiektywizmie i poczuciu sprawiedliwości, a także na przekonaniu o sensowności ludzkiego życia, zarówno w kontekście doczesnym, dla którego głównym odniesieniem jest Ojczyna, jak i nadprzyrodzonym, które kieruje się ku Bogu.