„Hokus-pokus, czary-mary,
niech się spełnią andrzejkowe czary.”

28 listopada Samorząd Uczniowski zorganizował andrzejki. Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości. W tym dniu w świetlicy szkolnej zapanowała magiczna atmosfera. Uczennice z klas V wszystkim chętnym, przepowiadały przyszłość.

“Andrzejki” to stary ludowy zwyczaj. Wróżby czyniono na koniec listopada. Miały one dać odpowiedź na pytanie, co kogo czeka w przyszłości. W wigilię św. Andrzeja prześcigano się więc  w pomysłach, by z najróżniejszych oznak wyczytać swoją przyszłość. Tradycja wróżb przetrwała do dzisiaj. Obecnie andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Andrzejki w Naszej szkole to już tradycja. Przygotowana specjalnie na tą okazję sala świetlicowa powitała wszystkich przekraczających jej próg, tajemniczym andrzejkowym nastrojem. Przyczyniła się do tego zapewne stosowna, magiczna dekoracja.  Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło ustawiania bucików, przekłuwania serduszek z imionami, wróżenia za pomocą czarodziejskiego koła przepowiadającego przyszłość, losowania losów z wróżbą na przyszłość, rzucania szczęśliwą monetą do wody itp. Wróżby przeprowadzane były przez czarownice, a wszystko odbyło się przy wesołej, skocznej muzyce Z wypowiedzi dzieci wnioskować można, że zabawa była przednia, a my mamy nadzieję, iż dzieci wróciły do domu  w doskonałych humorach.