IMG_20231019_124336

Wycieczka uczniów klas szóstych do Woli Okrzejskiej.

         W dniu 19 października 2023 r. uczniowie klasy VI a, VI b i VI c wspólnie ze swoimi wychowawcami, opiekunami oraz p. dyrektor M. Kobylińską, pojechali do Woli Okrzejskiej- miejscowości, w której urodził się i dorastał Henryk Sienkiewicz- patron naszej szkoły.
        Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej utworzone zostało w 1966 r. w oficynie dworskiej, w której 5 maja 1846 r. przyszedł na świat przyszły Noblista. Majątek w Woli Okrzejskiej oraz część dóbr w sąsiedniej miejscowości Okrzeja przez prawie 100 lat należały do rodziny Cieciszowskich, z której to wywodziła się matka Henryka Sienkiewicza Stefania. Zakupiony został przez pradziadów pisarza w 1781 r.
       Muzeum biograficzne Henryka Sienkiewicza otwarte zostało w 120 rocznicę narodzin pisarza. Posiada bogaty zbiór fotografii rodzinnych, osobistych pamiątek po pisarzu jak również unikalny księgozbiór zawierający pierwsze wydania dzieł Henryka Sienkiewicza. Ponadto Muzeum kolekcjonuje wydania krajowe i obcojęzyczne twórczości pisarza z całego świata. Imponujący jest zbiór rekwizytów z ekranizacji filmowych dzieł Noblisty, numizmatycznych, jak również kolekcja XIX – wiecznych mebli. Uczniowie mieli okazję przyjrzeć się zgromadzonym pamiątkom po pisarzu i z zaciekawieniem wysłuchać Pani przewodnik, która opowiadała wiele interesujących historii dotyczących sławnego Polaka. Jednak największym powodzeniem wśród uczniów cieszyła się możliwość sfotografowania się na tronie Nerona
( rekwizytu z filmu Quo Vadis).
        Uczniowie odwiedzili także Kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, gdzie przyjął chrzest św. mały Henryk, otrzymując jeszcze dodatkowo imiona: Adam, Aleksander, Pius.
       Na cmentarzu parafialnym mieli okazję pomodlić się przy grobie matki Henryka Sienkiewicza – Stefanii Sienkiewicz z d. Cieciszowskiej. Udali się także na kopiec usypany w 1938 r. ku czci pisarza, w hołdzie dla jego twórczości, która pokrzepiała serca Polaków w trudnym czasie niewoli naszej ojczyzny.
              Była to bardzo interesująca wyprawa do miejsca urodzin naszego patrona, która niewątpliwie stanowiła nie tylko ciekawą lekcję historii ale dawała także możliwość refleksji nad życiem i twórczością pisarza.

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.