Wycieczka klas trzecich
10 czerwca 2022 roku uczniowie klas trzecich z opiekunami udali się na jednodniową wycieczkę do Torunia. Wycieczka została zorganizowana dzięki dofinansowaniu, które otrzymaliśmy w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”.
Wszyscy uczniowie punktualnie wstawili się na zbiórkę przed szkołą. Wyjechaliśmy o godz. 5:00. Zwiedzanie Torunia rozpoczęliśmy od zabawy w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. W Centrum mielimy do przejścia pięć pięter na których mogliśmy wykonywać różne wyzwania, bawić się, zdobywać nowe doświadczenia. Największą uwagę dzieci przykuła wystawa – „Rzeka” – nawiązująca do przepływającej przez Toruń Wisły, obejmująca model rzeki od źródeł po ujście. Po udanej zabawie udaliśmy się na pyszny obiad i odpoczynek do restauracji Jack Polako. Po nabraniu sił ruszyliśmy na poznawanie pięknego miasta.
Zwiedzanie trasy historycznej rozpoczęliśmy od kamienicy – muzeum w której urodził się i mieszkał w dzieciństwie Mikołaj Kopernik. W muzeum zebrane są liczne pamiątki, które pozostały po Mikołaju Koperniku oraz po całej jego rodzinie. Są tu ukazane mieszczańskie wnętrza z XV wieku. Swoim wyglądem przypominają one pomieszczenia kamienic kupieckich. Ekspozycja Pracowni Uczonego nawiązuje do pracowni Mikołaja Kopernika z Fromborka. Zobaczyliśmy na własne oczy, w jakich warunkach i w jakim otoczeniu oraz jakim sprzętem pogłębiał swoją wiedzę genialny astronom.
Idąc trasą historyczną zapoznaliśmy się z wieloma zabytkowymi obiektami Torunia. Widzieliśmy najstarszy na ziemiach polskich mur obronny wraz z pozostałościami Barbakanu Starotoruńskiego. Katedrę z zegarem Digitus Dei na jej wieży. Nazwa jego pochodzi z j. łacińskiego Digitus Dei – który oznacza Palec Boży i pochodzi od znajdującej się tu tylko jednej wskazówki – godzinowej, zakończonej dłonią z palcem wskazującym na godzinę. Nie mogliśmy ominąć również słynnej i legendarnej Krzywej Wieży. Gdzie uczniowie chętnie poddali się testowi prawdomówności. Według legend, prawdomówny ten kto stanie pod ową Wieżą, oprze się o jej mur, wzniesie się na palce i wyciągnie ręce przed siebie, przy tym nie upadnie.
Ostatnim punktem programu była wizyta w Planetarium z wystawą Geodium. Wystawa Geodium poświęcona jest Ziemi jako planecie. Jej centralnym elementem jest obracający się i odpowiednio oświetlony model kuli ziemskiej. Dzięki grze świateł w łatwy sposób można przekonać się, dlaczego mamy cztery pory roku, a po dniu następuje noc. Wokół globusa znajdują się interaktywne urządzenia, dzięki którym można samodzielnie eksperymentować, włączając odpowiednie przyciski.
Obkupieni pamiątkami oraz przepysznymi piernikami szczęśliwie i bezpiecznie wróciliśmy do Siennicy, gdzie na swoje pociechy czekali stęsknieni rodzice.