Wycieczka klas piątych do Torunia

20180507_115029 2007 maja klasy piąte wraz z opiekunami p. M. Kobylińską, p. A. Kulką, p. E. Ruszpel, i p. M. Zielińską wyruszyły na dwudniową wycieczkę do Torunia i jego okolic. Celem wycieczki było poszerzenie wiedzy uczniów w zakresie historii Torunia i jego mieszkańców oraz przybliżenie działalności Krzyżaków na ziemiach polskich.

Pierwszego dnia piątoklasiści odkrywali toruńskie zabytki gotyckie, dokonania  Mikołaja Kopernika oraz metodę własnoręcznego wyrobu pierników. Poznawanie średniowiecznej zabudowy Torunia odbyło się w strojach krzyżackich  i zakończyło się symbolicznym przyjęciem uczniów do zakonu. Życiorys Mikołaja Kopernika oraz jego dokonania uczniowie zgłębili podczas filmowego seansu w Planetarium. Następnie pod okiem Mistrza Piernikarskiego poznali wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika. Uczestnicy wycieczki nie tylko zdobyli wiedzę teoretyczną, ale również własnoręcznie przygotowywali ciasto, by później, przy użyciu drewnianych form, wypiec z niego toruńskie specjały. Dodatkową atrakcją pierwszego dnia było obejrzenie pokazu fontan Cosmopolis.

Wizyta w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz zwiedzanie zamku w Gulubiu- Dobrzyniu to atracje zaplanowane na dzień drugi wycieczki. Poranek piątoklasiści spędzili w toruńskim centrum nauki, gdzie poprzez zabawę i eksperyment mieli możliwość aktywnego przyswajania wiedzy o nauce, technice, przyrodzie i kulturze. Następnie udali się na zamek w Golubiu- Dobrzyniu. Wraz z przewodnikiem uczniowie odkrywali tajemnice krzyżackiej twierdzy.

Wycieczka była pełna różnorodnych atrakcji. Uczniowie zdobywali wiedzę i umiejętności słuchając przewodników, oglądając filmy, bawiąc się, eksperymentując oraz uczestnicząc w warsztatach rzemieślniczych. Do domu wrócili pełni wrażeń oraz oczywiście z plecakami pełnymi pamiątek.