Wycieczka klas IV do Łowicza – podróż w świat historii i kultury ludowej
Uczniowie klas IV wraz z wychowawcami – panią Anną Jackowską, panią Moniką Nowak, Agatą Anielak, oraz współwychowawcami – panem Markiem Dawidem, panią Krystyną Sak i panią Małgorzatą Michalczyk, mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowej wycieczce do Łowicza. Głównym celem wyprawy było zwiedzanie Muzeum w Łowiczu, gdzie młodzi ludzie poznali bogactwo historii i kultury regionu, a także wzięli udział w inspirujących warsztatach.
Wycieczka rozpoczęła się od wizyty w muzealnej kaplicy, gdzie uczniowie wysłuchali opowieści o zniszczonych freskach Michała Anioła Palloniego, wybitnego freskanta epoki baroku, który trafił również do Węgrowa na zaproszenie Jana Dobrogosta Krasińskiego. Freski Palloniego, uznawane za dzieła europejskiej klasy, zachwyciły młodych gości swoją kompozycją, kolorystyką i mistrzowskim wykonaniem.
Kolejnym punktem programu była wizyta na wystawach muzealnych, które przybliżyły uczniom historię miasta i regionu. Mieli oni okazję poznać dawne zawody, takie jak ludwisarz i sukiennik, a także zobaczyć wystawę etnograficzną im. Anieli Chmielińskiej, prezentującą kulturę ludową Księżaków Łowickich. Wśród eksponatów znalazły się tradycyjne stroje ludowe, wyroby rzemieślnicze, dekoracje wnętrz (wycinanki, pająki) oraz przedmioty związane z duchowością i obrzędami ludowymi.
Niezapomnianym elementem wycieczki były warsztaty artystyczne. Uczniowie mieli okazję wziąć udział w dwóch rodzajach zajęć: jedni tworzyli łowickie wycinanki w ramach warsztatu „Papierowy zawrót głowy”, natomiast pozostali poznawali tajniki tkactwa na ramkach tkackich podczas zajęć „Kręć się, kręć wrzeciono – tkanina w stroju łowickim”.
Po południu, w towarzystwie przewodnika, uczniowie wybrali się na spacer, podczas którego zwiedzali zabytki Łowicza, poznając bogatą historię regionu. Wyjazd dostarczył uczniom nie tylko cennej wiedzy, ale także wielu artystycznych wrażeń i inspiracji.