20230517_140337

Wycieczka klas czwartych do Łodzi

Wycieczka do Łodzi

Dzień 17 maja czwartoklasiści spędzili w mieście Łodzi. Podczas jednodniowej wycieczki mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę z zakresu przyrody i historii. Odwiedzili łódzkie zoo, spacerowali ulicami miasta oraz zwiedzili Muzeum Włókiennictwa.

W Orientarium, czyli nowym kompleksie w łódzkim zoo, uczniowie zobaczyli zwierzęta i rośliny z Azji Południowo- Wschodniej. W strefie lądowej i oceanicznej poznali wiele niezwykłych gatunków zwierząt. Największą atrakcją było podziwianie wodnej kąpieli słoni indyjskich.

Spacer ulicami Łodzi umożliwił czwartoklasistom poznanie dziejów miasta oraz jej wybitnych mieszkańców. Naszą pieszą podróż rozpoczęliśmy od Manufaktury – największego centrum handlowego w Polsce, które przesiąknięte jest klimatem dawnych fabryk. W XIX wieku znajdowały się tam m.in. tkalnie, przędzalnia, farbiarnia, drukarnia, a nawet własna, fabryczna straż pożarna oraz wiele innych budynków o użyteczności przemysłowej. Spacerując ulicami Łodzi podziwialiśmy również pałace fabrykantów, a przede wszystkim siedzibę Izraela Poznańskiego nazywanego niekiedy “łódzkim królem bawełny”. Na ulicy Piotrowskiej uczniowie poznali również inne ważne postacie związane z historią miasta m.in. wybitnego pianistę Artura Rubinsteina czy bajkowego bohatera Misia Uszatka.

Ostatnią atrakcją wycieczki było Muzeum Włókiennictwa, gdzie czwartoklasiści mogli zobaczyć, jak działała maszyna parowa. Ogromna kolekcja maszyn i narzędzi włókienniczych umożliwiła uczniom poznanie tajnik włókienniczego procesu produkcyjnego.

Wycieczka zakończyła się zgodnie z planem. Wbrew obawom pogoda umożliwiła zrealizowanie wszystkich punktów programu wycieczki.