Wycieczka do Torunia

W dniach 11 i 12 maja 2023 roku uczniowie klasy 6 b i 6 c wraz z paniami; Martą Chomiczewską, Grażyną Rechnio i Marzanną Zgódką odwiedzili Toruń. Zaplanowana wcześniej wycieczka odbyła się w 550 rocznicę urodzin wielkiego uczonego- Mikołaja Kopernika.
Pierwszego dnia wycieczki odbyło się fabularyzowane zwiedzanie Torunia; średniowieczne mury miejskie, bramy wjazdowe, baszty, w tym Krzywa Wieża, spichlerze, Rynek Staromiejski z Ratuszem i pięknymi kamienicami, pomnik Mikołaja Kopernika i Flisaka. Wysłuchaliśmy dużo faktów i ciekawostek dotyczących życia, nauki i pracy Mikołaja Kopernika oraz powstania i rozwoju miasta Torunia. Następnym punktem wycieczki był pokaz wypieku pierników wraz z własnoręcznym wyrobem ciasta w Muzeum Toruńskiego Piernika. Wcześniej średniowieczny mistrz przeprowadził szkolenie wraz z demonstracją, niezbędnych do wypieku pierników przypraw korzennych. Po aromatycznych doznaniach w piernikarni udaliśmy się do Planetarium. Tam, obejrzeliśmy seans ”Oto Kosmos’’. Majestat nieba, jego potęgę, stałość i tajemniczość można przybliżyć i opisać ludziom za pomocą niezwykłego urządzenia- planetarium. Tam, niezmierzony i niezwykły Kosmos był na wyciągnięcie ręki. Po kosmicznych doznaniach odbyło się zakwaterowanie w hotelu .
Drugiego dnia wycieczki, po smacznym śniadaniu, zaopatrzeni w trzy pochodnie zwiedziliśmy Fort IV w Toruniu. Wzniesiony według najnowszych zasad sztuki artyleryjskiej obiekt, posłużył również do przeprowadzenia gry terenowej ( Pani Rechnio i Pani Chomiczewska dzielnie i z poświęceniem rywalizowały w przeciwnych grupach). Kolejnym punktem programu było Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy’’. Tam, w tematycznych salach uczniowie, wg uznania i zainteresowania przeprowadzali doświadczenia, badali zjawiska i prawa z różnych dziedzin nauki. Niektórzy, w ramach „naukowego eksperymentu’’, zawarli nawet znajomość z uczniami z Bydgoszczy. Jeszcze tylko obiad i powrót do Siennicy. Zaopatrzeni w pierniki i inne pamiątki, po godzinie 19 szczęśliwie dotarliśmy do domu.
Dodatkowe atuty naszego wyjazdu to; słoneczna pogoda, wygodny, nowy autokar, eleganckie pokoje w hotelu, smaczne i różnorodne posiłki, no i oczywiście ciekawość i „kreatywność’’ naszych uczniów.