703762698_1505431764561393_8748744823452346849_n

W stajni

W dniu 19 maja 2026 r. uczniowie klasy V c pod opieką wychowawcy i współwychowawcy pojechali do Białki k. Lublina w ramach poznawczej wycieczki szkolnej. Nieopodal miasteczka Krasnystaw usytuowany jest jeden z najbardziej malowniczych ośrodków hodowli koni. Jest to Stadnina Koni Białka, znajdująca się w dawnym Państwowym Stadzie Ogierów Białka, które zostało powołane do życia decyzją rządu II Rzeczypospolitej w 1930 r. Stajnie- podobnie jak budynek biura, kuźnia, wozownia i warsztaty z wieżą ciśnień oraz budynki mieszkalne stanowiły w tamtych latach nowoczesny kompleks. Obecnie od 1981 r. Państwowe Stado Ogierów Białka zostało wybrane przez Ministerstwo Rolnictwa na siedzibę kolejnej po Janowie Podlaskim, Michałowie i Kurozwękach stadniny koni czystej krwi arabskiej. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia stajni, poznania ras koni, zapoznania się na czym polega profesjonalna hodowla koni rasowych arabskich oraz małopolskich. Pani instruktorka jazdy konnej pokazała , w jaki sposób należy dbać o konia, zajmować się nim, przygotowywać do zawodów jeździeckich. Dużą przyjemność wszystkim sprawił przejazd bryczką , a na koniec możliwość wspólnego spędzenia czasu przy ognisku i rozmowy o tym ciekawym miejscu.

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.