Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości, to najważniejsze polskie święto związane z odzyskaniem w 1918 roku, po 123 latach zaborów, niepodległości. Uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia, na stałe wpisało się w kalendarz szkolnych uroczystości. W przeddzień 99 rocznicy, 10 listopada 2017r., w naszej szkole odbyły się gminne obchody Święta Niepodległości. Z tej okazji gościliśmy w naszych progach ks. Proboszcza Marka Kasprzaka, Wójta Gminy Siennica p. Grzegorza Zielińskiego, Przewodniczącego Rady Gminy p. Zenona Jurkowskiego, p. Skarbnik Danutę Zwierz, p. Sekretarz Małgorzatę Pańczak, p. Inspektor ds. Oświaty Ewelinę Kurowską, radnych: p. Marzannę Zgódka, p. Krystynę Czmoch, p. Monikę Soczewkę, p. Ryszarda Reszczyka i p. Piotra Antosiewicza oraz przyjaciół szkoły, jak i mieszkańców gminy Siennica. Wszyscy goście oraz społeczność szkolna mieli tego dnia przypięty kotylion, przygotowany specjalnie na tę okazję przez uczniów. Można było wyczuć przyjazną, ale też podniosłą atmosferę.
Akademia rozpoczęła się o godzinie 10.00 w hali sportowej. Odśpiewano hymn państwowy w asyście pocztów sztandarowych obydwu siennickich szkół. Następnie pani dyrektor przywitała gości i zgromadzoną publiczność oraz zaprosiła wszystkich do obejrzenia występu młodych artystów. Część artystyczną przygotowali głównie uczniowie klas czwartych i trzecich pod czujnym okiem opiekunów, czyli p. Magdaleny Biernat, p. Elżbiety Szubińskiej oraz p. Tomasza Beredy. Zaprezentowano poruszający montaż słowno-muzyczny, który przypomniał wszystkim o ważnych wydarzeniach historycznych w dziejach naszego narodu, drogę, jaką przeszedł nasz kraj do 11 listopada 1918r.. Głównymi bohaterami na scenie byli dziadkowie oraz ich wnuczęta, którzy razem przytaczali trudną i bolesną historię naszego narodu. Na uwagę zasłużyli również żołnierze z legionów Piłsudskiego demonstrujący patriotyczną postawę oraz dziewczęta w „czarnych sukienkach” deklamujące wiersz Gaszyńskiego. Piękne interpretacje wierszy oraz pieśni patriotycznych przeniosły nas w czasy walki Polaków o wytęsknioną wolność. Publiczność doceniła również dostojny taniec, kujawiak z elementami poloneza, w wykonaniu trzecioklasistów. Uroczystość dostarczyła społeczności szkolnej jak i zgromadzonym gościom nie tylko wrażeń estetycznych, ale również wzbudziła refleksję nad postawami patriotycznymi. Po części artystycznej głos zabrał p. Wójt Grzegorz Zieliński, który pogratulował młodym wykonawcom udanego występu i podkreślił rangę Święta Odzyskania Niepodległości oraz znaczenie symboli narodowych. Następnie wszyscy zgromadzeni udali się do miejsc pamięci w pobliskim parku, gdzie złożono kwiaty oraz uczczono cześć zmarłych krótką modlitwą.
Cała uroczystość była piękną lekcją historii, z której każdy mógł wynieść szacunek do wartości, o które walczyli nasi przodkowie. Pozostanie z nami refleksja, a także duma z przynależności do narodu polskiego.