ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

19 X społeczność uczniowska naszej szkoły oficjalnie przyjęła w swoje szeregi uczniów klas pierwszych. Tego dnia 67 uczniów zostało pasowanymi przez panią dyrektor na ucznia PSP im. Henryka Sienkiewicza w Siennicy. Ale po kolei.

O godz. 9.30 w hali zasiadły przedszkolaki, uczniowie klas O i II – III oraz najbliżsi pierwszaków. Bohaterowie dnia przybyli na halę i ustawili się na scenie. Było bardzo kolorowo, ponieważ każda klasa prezentowała się w innym kolorze. Uczniowie klasy IA mieli birety i kokardki w kolorze zielonym, uczniowie klasy IB – w kolorze bordowym, a uczniowie klasy IC – w granatowym.

Przedstawienie poprowadzili uczniowie klasy IVC. Rycerz, król, królowa, dama dworu i królewna zaprosili nas do Królestwa Krainy Wiedzy, gdzie rycerze – uczniowie tworzą rycerską drużynę, która pomaga sobie w kłopotach, a także cieszy się wspólnie z każdego zwycięstwa. W Królestwie obowiązkiem każdego rycerza – ucznia jest zgłębianie tajemnic Krainy Wiedzy oraz dbanie o honor rycerski, którego zasadami jest przyjaźń i koleżeństwo oraz słuchanie przewodników po tej krainie – nauczycieli i wychowawców.

Król i królowa przepytywali uczniów. Pierwszaki musiały wykazać się swoją wiedzą i umiejętnościami, by być pasowanymi na uczniów. Odpowiadały na pytania: Co to jest Polska? Jakie są nasze barwy ojczyste? Co zapakujesz do plecaka? Uczniowie musieli powiedzieć, jakie są przepisy ruchu drogowego i jak bezpiecznie przejść przez jezdnię. Wszystko przeplatane było wesołymi piosenkami. W końcu król stwierdził, że pierwszaki zasłużyły na tytuł rycerza – ucznia.

Zgodnie z tradycją, kandydaci, zanim zostaną pasowani, muszą wypowiedzieć uroczyste słowa ślubowania. Na środek wystąpił poczet sztandarowy naszej szkoły, a uczniowie powtarzali za nauczycielem słowa przysięgi.

Po ślubowaniu p. dyrektor Małgorzata Kobylińska pasowała każdego pierwszaka wielkim ołówkiem na ucznia. Następnie p. wicedyrektor Anna Rutkowska przypinała uczniom znaczki – symbole nasze szkoły, a wychowawczynie p. Edyta Makarewicz, p. Elżbieta Szubińska i p. Anna Wąsowska rozdawały pamiątkowe dyplomy. Ponadto uczniowie młodszego Samorządu Uczniowskiego wręczali własnoręcznie przygotowane przez kolegów z klas drugich i trzeciej kolorowe zakładki.

Uroczystość zakończyła p. dyrektor dziękując wszystkim za przybycie. Rodzice uczniów klas pierwszych wręczyli kwiaty p. dyrektor oraz wychowawczyniom klas pierwszych.

Po uroczystości odbyły się pamiątkowe zdjęcia, a uczniowie klas pierwszych zostali zaproszeni przez rodziców na słodki poczęstunek do klas.

Podsumowując uroczystość i powtarzając za słowami ślubowania zwracamy się do uczniów klas pierwszych, by dbali o dobre imię swojej klasy i szkoły oraz by starali się swą nauką i zachowaniem sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.