123297900_2442519632708665_6166778859717232165_n

Ogród deszczowy

Już jest! 28 października 2020 roku powstał nasz ogród deszczowy. Usytuowany jest obok placu zabaw przy naszej szkole. Celowo znajduje się przy wylocie rynny, aby wykorzystać wodę deszczową do nawadniania roślin. Nadmiar wody opadowej pochłania ukryte pod ziemią specjalne podłoże, na którą składa się: gruba folia, rura drenarska, keramzyt, piasek gruboziarnisty z dodatkami tłuczonej cegły i kruszywa dolomitowego oraz ozdobny żwir. W naszym ogrodzie posadzone zostały specjalne rośliny, które pomagają w oczyszczaniu wody. Są to m.in. turzyca japońska, mozga trzcinowata, krwawnica pospolita, turzyca orzęsiona, kosaciec syberyjski, liatra kłosowa.

Jakie są zalety ogrodów deszczowych? Z pewnością jest to miejsce wypełnione roślinami o różnych kolorach i zapachach. Poza walorami estetycznymi ogrody zwiększają bioróżnorodność, poprawiają komfort życia, zmniejszają ilość spływających wód deszczowych do kanalizacji, poprawiają jakość odprowadzanych wód opadowych, zmniejszają ryzyko powodziowe. Ich głównym zadaniem jest infiltracja wody do gruntu. Dzięki tej specjalnej konstrukcji więcej wody wykorzystywane jest przez rośliny i zatrzymywane w środowisku.

W akcji powstawania ogrodu przy naszej szkole uczestniczyli uczniowie z klas 3. Wysłuchali pogadanki na temat ogrodów deszczowych i pielęgnacji roślin, zasięgnęli porad ogrodniczych i nabyli cenne w życiu codziennym doświadczenie ogrodnicze. Dla wszystkich uczestników zapewniony został poczęstunek.

Projekt został zrealizowany w ramach projektu „Wspólna Przestrzeń – Partycypacyjne planowanie przestrzenne w gminach”.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie. Już nie możemy się doczekać, aż nasz ogród zacznie się rozrastać!