„O krzykliwym Skrzaciku i Magicznej Księdze”

5 listopada 2018r. uczniowie klas I-III obejrzeli bajkę promującą problemy degradacji środowiska naturalnego.

Wesoła bajka pokazuje relacje panujące między przyjaciółmi. Przyjaźń to możliwość liczenia na kogoś bez względu na okoliczności. Przyjaźń powinna być bezinteresowna, dozgonna, niezachwiana, prawdziwa, serdeczna, szczera, wzajemna i odpowiedzialna.

Skrzat Kaperek jest niezwykle głośnym skrzatem. Nie potrafi mówić, tylko cały czas krzyczy, co jest bardzo uciążliwe dla innych. Po festynie organizowanym prze Wróżki Kacprem traci głos. Jego przyjaciele Gabryś Nina postanawiają mu pomóc. Wsparcia szukają w bibliotece wśród książek, które są źródłem wiedzy. Przypadkiem pojawia się jedna z Wróżek i przyznaje się do tego, że to ona zezłości zaczarowała Kaperka i stracił głos. Na prośbę Gabrysia Wróżka godzi się odczarować Skrzata.

W przedstawieniu poruszony został wątek konieczności podejmowania działań proekologicznych – segregacji śmieci i problem degradacji środowiska naturalnego.

Opowieść „O krzykliwym Skrzaciku i Magicznej Księdze” porusza także ważną kwestię rozbudzania u dzieci zamiłowania do czytania książek.