Nowele polskie lekturą Narodowego Czytania 2019

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Narodowe Czytanie odbywa się w szkołach, przedszkolach, szpitalach, więzieniach, bibliotekach, muzeach i domach opieki społecznej oraz teatrach. Czytane jest na setki różnych sposobów – we fragmentach, w całości, z podziałem na role, głośno, publicznie, ale też w domowym zaciszu. Na mocy decyzji pary prezydenckiej lekturami 8. Narodowego Czytania były: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą”) Brunona Schulza, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdziobią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza i „Sawa” (z cyklu „Pamiątki Soplicy”) Henryka Rzewuskiego. W naszej szkole wybrano do czytania oczywiście nowelę Henryka Sienkiewicza. W piątek, 6 września 2019r, na trzeciej godzinie lekcyjnej nauczyciele oraz uczniowie czytali fragmenty noweli. Okazało się, że język utworu był dla niektórych wymagający i mało współczesny, ale treści wciąż pozostały aktualne i uniwersalne dla wszystkich. Wszyscy włączyli się do akcji z wielkim entuzjazmem, a nasz patron powiększył grono wielbicieli jego twórczości.