Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości jest szczególnym dniem, w którym wszyscy Polacy powinni stanowić jedność. Świętujemy tę datę, aby uczcić fakt, iż po 123 latach ciężkiej niewoli odzyskaliśmy tak upragnioną wolność i niepodległość. Choć przyświecają nam różne idee i poglądy, tego dnia stanowimy jedną, biało-czerwoną rodzinę. Rzeczpospolita przetrwała lata zaborów, ponieważ mimo nieobecności na mapie, to zawsze była w sercach Polaków zatroskanych o Jej losy. Dzisiaj mamy wyjątkowy czas, iż mija równo 100 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości. Nasza szkolna rodzina długo i szczegółowo przygotowywała się do uczczenia tej rocznicy. Jako, że w naszej szkole odbywają się Gminne Obchody Święta Niepodległości, społeczność szkolna uczciła ten dzień z liczną grupą zaproszonych gości.

Gminne Obchody Święta Niepodległości odbyły się 9 listopada 2018r. w PSP Siennica o godzinie 9.15. Zaproszeni goście już przy wejściu byli serdecznie witani, a także mogli podziwiać piękną wystawę zdjęć związanych z świętem 11 listopada. Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Małgorzata Kobylińska, która serdecznie przywitała gości oraz wszystkich zgromadzonych. W tym szczególnym dniu gościliśmy w naszej szkole: Wójta Gminy Siennica pana Grzegorza Zielińskiego, Wójta elekta Gminy Siennica pana Stanisława Duszczyka, inspektor ds oświaty panią Ewelinę Kurowską, skarbnika Gminy Siennica panią Danutę Zwierz, przewodniczącą komisji oświaty panią Krystynę Czmoch, ks. proboszcza Parafii Siennica Marka Kasprzaka, radnego pana Stanisława Majszyka, radnego pana Ryszarda Reszczyka, dyrektor Domu Dziecka im. Matki Weronki siostrę Cecylię Pytka, dyrektor PSP w Żakowie panią Annę Duszczyk, dyrektor ZS w Siennicy panią Agnieszkę Gańko, dyrektor PSP w Grzebowilku panią Kamilę Korzeń, dyrektor PSP w Starogrodzie panią Beatę Walas, dyrektor PSP w Nowej Pogorzeli panią Ewelinę Nowicką, dyrektor Gminnego Przedszkola w Siennicy panią Edytę Górską, dyrektora Niepublicznego Przedszkola „Akademia Smyka” pana Krzysztofa Sibilskiego, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej panią Elżbietę Jurkowską, kombatanta pana Czesława Wilka i emerytowane nauczycielki panią Jadwigę Wilk i panią Ewę Krysińską. Następnie przy przejmujących dźwiękach werbli wprowadzono sztandary szkół: PSP w Siennicy, PSP w Żakowie, ZS w Siennicy, PSP w Grzebowilku, PSP w Grzebowilku oraz PSP w Nowej Pogorzeli. Później pani dyrektor zaprosiła wszystkich obecnych na część artystyczną. Uczniowie klas czwartych, piątych, szóstych i siódmych pod opieką pani Magdaleny Biernat i siostry Agnieszki Miduch przygotowali bardzo poruszający montaż muzyczno-słowny. Jako pierwsi zaprezentowali się żołnierze z Legionów Polskich, którzy wezwali nas do apelu poległych. Następnie zostaliśmy zaproszeni do podróży w pociągu do wolności. W trakcie tej interesującej wyprawy zatrzymywaliśmy się na stacjach: niewola, powstania ( kościuszkowskie, listopadowe, styczniowe ), I wojna światowa i w końcu upragniona stacja wolność. Była to piękna lekcja historii, a treści patriotyczne recytowane przez naszych uczniów dostarczyły wiele wzruszeń. Wszystkie recytacje były przeplatane znanymi i lubianymi pieśniami. Słuchaliśmy m.in. takich utworów jak: „W złotych płomieniach liści”, ” Rozkwitały pąki białych róż”, „Dni, których nie znamy”, „Biały krzyż”, „Mury”, „Nim wstanie dzień” czy „Polskie kwiaty” w wykonaniu solistów, duetów oraz chóru. Była to prawdziwa uczta dla melomanów. Oczywiście wszyscy zebrani na uroczystości odśpiewali także hymn państwowy. Po części artystycznej pani dyrektor podziękowała Wójtowi Gminy Siennica za wieloletnią współpracę i modernizację szkoły podstawowej w Siennicy. Pan Grzegorz Zieliński w swojej przemowie podziękował za piękne doznania artystyczne, jakich dostarczyły mu szklone akademie w naszej placówce. Następnie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu gminnego organizowanego przez naszą szkołę. Wręczono nagrody i dyplomy laureatom konkursu, a wyróżnieni uczniowie wpisali się do księgi pamiątkowej. Później uczniowie klas starszych, zaproszeni goście oraz poczty sztandarowe udali się do pobliskiego parku, gdzie znajdują się miejsca pamięci. Tam zmówiono modlitwę, złożono kwiaty i zapalono znicze.

100- lecie odzyskania przez Polskę niepodległości przechodzi już do historii. Postarajmy się udowodnić w naszym codziennym życiu , naszym zachowaniem i postawą, iż Polak to brzmi dumnie.