Narodowe Święto Niepodległości

Obchodzone 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości jest polskim świętem państwowym upamiętniającym odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Uwolnienie kraju z jarzma zaborców nastąpiło po 123 latach trwania zniewolenia. Do niepodległości wiodła nas długa droga i dlatego 11 listopada jest wybijającym się momentem w polskiej historii, pełnym nadziei i optymizmu. Dzisiaj to święto skłania Polaków do refleksji, ponadto jest powodem do dumy, wyrazem szacunku dla symboli narodowych oraz manifestowania jedności narodowej.

8 listopada w naszej szkole świętowaliśmy odzyskanie niepodległości przez Polskę. Społeczność szkolna zebrała się na hali sportowej o godz.9.15. Uroczystość rozpoczęto od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu państwowego. Pani dyrektor Małgorzata Kobylińska powitała wszystkich zgromadzonych, w tym zaproszonych gości: wójta Gminy Siennica pana Stanisława Duszczyka, przewodniczącego Rady Gminy pana Zenona Jurkowskiego, panią sekretarz Ksenię Wąsowską, inspektora ds. oświaty panią Ewelinę Kurowską, panią kierownik GOPS Monikę Wilk, ks. Proboszcza Marka Kasprzaka, przewodniczącą Rady Rodziców panią Annę Rembas, zastępcę przewodniczącej Rady Rodziców pana Marcina Górkę, radnego pana Bartłomieja Czajkę oraz dyrektora ZS panią Agnieszkę Gańko. Następnie pani dyrektor przedstawiła krótki rys historyczny święta 11 listopada oraz podkreśliła rangę tego dnia dla wszystkich Polaków, zarówno tych w kraju, jak i na obczyźnie. Później zostaliśmy zaproszeni na występ naszych młodych artystów z klas Va i Vc przygotowanych przez wychowawców p. Marzannę Zgódka i p. Małgorzatę Michalczyk oraz chór szkolny pod opieką s. Joanny Banasiak. Cały występ to piękna lekcja historii we wzruszającej oprawie muzycznej i pięknej scenografii stworzonej przez panią Mariolę Wiącek. Uczniowie zabrali nas w sentymentalną podróż akcentując ważne dla naszego narodu historyczne momenty: zabory, powstania, wojny czy czas komunizmu. Kolejne wydarzenia pojawiały się jako wiadomości z pierwszych stron gazet, o czym informował nas gazeciarz. Uwagę zwracała też postać Polski, która walczyła o swoje istnienie na mapie świata, a teraz boryka się z chorobami współczesnej cywilizacji. Natomiast najbardziej wzruszające były pieśni patriotyczne, wyśpiewane z całą młodzieńczą werwą i zapałem. Mieliśmy też popis świątecznej i dziecięcej radości podczas pokazu tanecznego do utworu Urszuli Dudziak. Wszyscy zgromadzeni byli pod dużym wrażeniem całego występu i nagrodzili młodych artystów gromkimi brawami. Po części artystycznej pani dyrektor podziękowała wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie akademii. Potem wręczono nagrody za szkolny konkurs „ W obronie Ojczyzny”. Na koniec zaproszeni goście, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie klas starszych udali się do miejsc pamięci w pobliskim parku, aby tam złożyć kwiaty i zapalić symboliczne znicze.