Korowód kolędowy

Kolędowanie to obrzęd ludowy praktykowany przede wszystkim w kulturach rolniczych i pasterskich, polegający na tym, że grupy kolędników odwiedzały poszczególne gospodarstwa z życzeniami pomyślności, za co otrzymywały od gospodarzy dary w postaci jedzenia lub drobnych datków pieniężnych.
Tym razem kolędowanie zawitało 6 grudnia do Siennicy. Organizatorem imprezy była Lokalna Grupa Działania Ziemi Mińskiej we współpracy z Gminą Siennica, PSP im. H. Sienkiewicza oraz Gminną Biblioteką Publiczną w Siennicy a całość poprowadziła Monika Pszkit. Był to już kolejny, dziewiąty konkurs pod nazwą „Korowód Kolędowy”. Jego celem jest kultywowanie i zachowanie tradycji obrzędów kolędowych związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Konkurs był doskonałą okazją do prezentacji działających na terenie poszczególnych gmin zespołów muzycznych, artystycznych, kółek zainteresowań oraz amatorów. Wystąpiło 13 zespołów: Anioły z Super Szkoły ze Starej Niedziałki, Skrzydlaci kolędnicy z Jakubowa, Wielgoleskie Pląsy z Wielgolasu, Chór Szkolny z Siennicy, Korowód Grudniowej z Jakubowa, Wesołe Brzózki z Brzózego, Publiczna Szkoła Podstawowa w Jędrzejowie Nowym, Cegłowianki z Cegłowa, Zespół Bez Nazwy z Dobrego, Kółko taneczne dzieci młodszych z Publicznej Szkoły Podstawowej w Siennicy, Kolędnicy z Wiśniewa, Międzypokoleniowy Zespół Razem i Kasianiecka z Kałuszyna oraz Podciernianki z Podciernia. Artyści zachwycali pomysłowością, klasycznymi strojami, pięknym śpiewem, a nawet przyprowadzili kozę.
Jury w składzie: Arkadiusz Głogowski – aktor, założyciel i dyrektor Teatru Grot, reżyser, inscenizator, Wanda Księżopolska – etnograf i folklorystka, ekspert w zakresie tradycyjnych obrzędów kolędniczych regionu mazowieckiego oraz Elżbieta Jurkowska – dyrektor GBP w Siennicy, propagatorka czytelnictwa i kreatorka życia kulturalnego w gminie Siennica, wybrało trzy zespoły. Pierwsze miejsce przypadło Zespołowi Bez Nazwy z Dobrego, kolejne zajął Korowód Grudniowej z Jakubowa a trzecie Wielgoleskie Pląsy z Wielgolasu.
Wyróżnienie przypadło gospodarzom Korowodu czyli Chórowi szkolnemu z Siennicy. Laureaci otrzymali nagrody pieniężne w postaci bonów podarunkowych. Wszystkim artystom składamy serdeczne podziękowania za przepiękne występy, opiekunom zespołów za ich zaangażowanie w kultywowanie bożonarodzeniowych tradycji kolędniczych.