Każdy inny-wszyscy równi

Ogólnopolski Projekt Edukacyjno- Społeczny „Każdy inny- wszyscy równi”.
14 listopada z okazji Międzynarodowego Dnia Niewidomych naszą szkołę odwiedziła Pani Joanna z Fundacji „Pies przewodnik” wraz ze swoim przewodnikiem Bluesem. Klasy VI uczestniczyły w warsztatach poświęconych problemom osób niewidomych. Dowiedziały się u źródła jak wygląda codzienne życie osoby niewidomej Pani Joanna opowiedziała o procesie szkolenia psa na przewodnika osoby niewidomej oraz o tym w jaki sposób jej pomaga, prezentowała komendy, które Blues chętnie wykonywał (m.in wskazywał drzwi, miejsce do siedzenia, podawał smycz). Nasz gość zaprezentował również w jaki sposób pomagać osobie niewidomej oraz jak posługiwać się laską. Uczniowie mieli możliwość dotknąć tekstu napisanego alfabetem Braille’a jak również za pomocą specjalnych okularów przekonać się jak widzą osoby niedowidzące z różnymi wadami wzroku. Pani Joanna pokazała urządzenie, za pomocą którego osoba niewidoma rozpoznaje kolory. Spotkanie było bardzo owocne i pełne emocji, uwrażliwiło uczniów na potrzeby innych i wzbudziło empatię. Serdecznie dziękujemy.
Spotkanie poprzedziła lekcja w klasie VIc podczas, której uczniowie obejrzeli film „N jak niewidomy, czyli jak pomóc osobie z dysfunkcją wzroku” oraz tworzyli „wykłuwane” obrazki, które może „zobaczyć” osoba niewidoma.