Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny

Nie wszyscy pamiętamy, że od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze, poza obszarem zabudowanym, musi posiadać widoczny element odblaskowy. Zasada jest prosta: im na drodze jesteśmy bardziej widoczni, tym bardziej bezpieczni, dlatego też 5 lutego 2020 roku dzięki inicjatywie Pań Dyrektorek klasa IV i klasy V mogły uczestniczyć w kampanii społecznej „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” zorganizowanej przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie oraz Mazowiecką  Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego działających  w porozumieniu z Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego.
W związku z tym wydarzeniem odwiedzili nas niezwykli goście, a mianowicie zastępca wójta p. Mariusz Kozera i sekretarz Gminy Siennica p.Ksenia Wąsowska,  reprezentująca Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie p.Beata Trzcińska , dyrektor Wojwódzkiego Ośrodka Ruch Drogowego w Siedlcach p.Dariusz Napiórkowski, kierownik wydziału szkolenia Wojwódzkiego Ośrodka Ruch Drogowego w Siedlcach p.Dariusz Stopa, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych w Mińsku Mazowieckim p.Tomasz Górny, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego aspirant Rafał Przyborowski wraz z podwładnymi, strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Siennicy i Państwowej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim.
To niezwykłe wydarzenie rozpoczęła pani dyrektor Małgorzata Kobylińska witając przybyłych gości, nauczycieli i uczniów. Następnie głos zabrała pani Beata Trzcińska, zwracając szczególną uwagę na to, jak ważne jest nasze bezpieczeństwo na drodze. Pan Mariusz Kozera w imieniu Pana Wójta podziękował  Pani Dyrektor za udziału naszej szkoły w tak ważnej kampanii społecznej. Pan Dariusz Stopa na specjalnej tubie pokazał wszystkim uczestnikom, jak uwidaczniają nas na drodze elementy odblaskowe, a  co się dzieje, gdy ich nie mamy. Wszyscy zabierający głos stwierdzili, że o własne bezpieczeństwo na drodze oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego musimy zadbać razem.
W trakcie kampanii społecznej „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” uczniowie publicznych szkół podstawowych z Mazowsza otrzymują elementy odblaskowe. Uczniowie naszej szkoły na zakonczenie imprezy na hali gimnastycznej również otrzymali takie zestawy.
Dalsza część  spotkania to zajęcia praktyczne w III panelach:
I panel – uczniowie, pod bacznym okiem panów policjantów prezentowali swoje umiejętności jazdy na rowerze, pokonując przygotowany tor przeszkód. Panel ten kończył się niespodzianką jaką był symulator jazdy na motocyklu, z którego uczniowie bardzo chętnie korzystali.
II panel – uczestnicy oglądali film dotyczący bezpiecznego poruszania się  po drodze, następnie razem z przedstawicielem WORD w Siedlcach rozwiązywali testy egzaminacyjne na kartę rowerową.
III panel – pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej zaprezentowany przez panów strażaków, którzy mówili także o tym, jak zachować się w sytuacji, gdy będziemy świadkami wypadku lub innego zdarzenia.
Na zakończenie każdego panelu wyróżniający się na spotkaniu uczniowie otrzymali zestawy zawierające między innymi kask rowerowy, szelki odblaskowe, lampki rowerowe.
Było to bardzo ciekawe i pouczające spotkanie. Jesteśmy zadowoleni, że mogliśmy w nim uczestniczyć.