wolontariat

Dzień Wolontariusza

Warto pomagaćDzień Wolontariusza

Od 1985 roku 5 grudnia to święto wolontariuszy i organizacji zajmujących się wolontariatem na całym świecie. Celem obchodów jest wyrażenie uznania dla pracy wolontariuszy na całym świecie, docenienie za ich trud, czas i umiejętności poświęcone na rzecz rozwoju gospodarczego i społecznego. Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to również okazja do tego, by pokazać światu, jak wielką rolę odgrywają osoby zaangażowane w pracę społeczną na rzecz innych – na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym. To też doskonały moment dla samych wolontariuszy, by pochwalili się zrealizowanymi inicjatywami i zachęcili do współdziałania wszystkich tych, którzy na razie stoją z boku.

Postanowiliśmy promować idee wolontariatu, podkreślając jego rolę w rozwoju emocjonalnym i społecznym młodego człowieka. Działania wolontarystyczne są stałym i jakże cennym elementem funkcjonowania szkolnej społeczności. Na naszych szkolnych korytarzach, mogliśmy zauważyć informacje o święcie wolontariuszy i dowiedzieć się dlaczego warto zostać wolontariuszem. Uczniowie uczestniczyli w pogadankach na temat wolontariatu, pomagania i empatii. Podczas zajęć powstały również kolorowe, ciekawe i przepiękne plakaty, których tematem przewodnim było hasło „Warto pomagać”. Uczniowie mówili o tym, co można zyskać dzięki zaangażowaniu się w wolontariat. W dużej mierze wymieniali wartości niewymierne, takie jak: nowi przyjaciele, ciekawy sposób na spędzenie czasu, dobra zabawa, satysfakcja z pomagania innym, motywacja do stawania się coraz lepszym, nabywanie nowych kompetencji i umiejętności. Wszystko to przypominało uczniom, nauczycielom i wszystkim pracownikom o święcie każdego wolontariusza.

pedagog A. Anielak, psycholog K. Sak, pedagog A. Hanulak