IMG_0021

Dzień Patrona

Dzień Patrona 2024r jest okazją do wyjątkowej celebracji i spotkania w większym gronie, gdyż okrągły jubileusz nie zdarza się często. 20 lat temu PSP Siennica zyskała nowy sztandar, imię patrona, i to nie byle jakiego, bo noblisty Henryka Sienkiewicza oraz halę sportową, w tamtych czasach największą w powiecie mińskim. Dzisiaj spotykamy się dwie dekady później, czas na wspomnienia, chwilę nostalgii, podsumowania.

19 kwietnia 2024r. stał się dniem, kiedy można było celebrować, świętować i wspominać w gronie społeczności PSP Siennica oraz licznie zgromadzonych gości. W dniu uroczystości naszej szkoły razem z nami byli obecni: poprzedni dyrektorzy naszej placówki, emerytowani pracownicy, fundatorzy sztandaru, przedstawiciele władz samorządowych,  dyrektorzy szkół i przedszkoli z terenu naszej gminy, dyrektorzy szkół sienkiewiczowskich, przedstawiciele stowarzyszeń współpracujących ze szkołą oraz przyjaciele szkoły.

Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Małgorzata Kobylińska, która przypomniała historię naszej placówki oraz odniosła się do tego, w jakim miejscu obecnie znajduje się nasza szkoła i do czego aspiruje w przyszłości.

I w końcu przedstawienie czas zacząć. Na początek wprowadzenie wszystkich pocztów sztandarowych oraz hymn naszej szkoły. Do sienkiewiczowskiego świata wchodzimy przy dźwiękach „Rzeki marzeń” z filmu „W pustyni i w puszczy”. Zaczynamy wywiad, wywiad rzekę, oczywiście z samym Henrykiem Sienkiewiczem. Pojawia się ogromne złudzenie optyczne, może wiek i wzrost nieco różne. Autor wspomina dzieciństwo, edukację i wreszcie dochodzimy do kariery literackiej. W tym miejscu skupiamy się na dziełach Sienkiewicza, a młodzi aktorzy prezentują nam próbkę talentu wieszcza. Na scenie cała galeria postaci. Etniczny wódz Sachem w bojowym tańcu ze swoimi wojownikami, bardziej sielsko, czyli Romeo i Julia z Baraniej Głowy w wydaniu mocno temperamentnym, biedna dziecina Janko i jego skrzypeczki, hojne wróżki i ich pantonimiczny taniec wokół książęcej kołyski, romantyczne pary z trylogii w tańcu pełnym romantycznych uniesień, jeden i jedyny krasomówczy Onufry Zagłoba, waleczny Staś wraz z eteryczną Nel i dzielnym Kalim oraz Neron z Petroniuszem oddający się twórczości, jakkolwiek nienajwyższych lotów. I jeszcze chwila na Czarnym Lądzie i taniec małych tubylców, taka mała perełka. Istny peleton wyrazistych i barwnych postaci, oddających esencję powieści i gdzieś szarpiących za tą czułą nutę. Młoda aktorska brać, pod czujnym okiem reżyserki p. Magdaleny Biernat, dała prawdziwie aktorski pokaz kunsztu i zaangażowania. Oprawa muzyczna nie odstawała ani na krok. A i sceneria dopełniała ten piękny obrazek, za co możemy być wdzięczni p. Agnieszce Michalik. Po części artystycznej były liczne podziękowania, „urodzinowe prezenty” oraz cała garść wspomnień. Jedno jest pewne, ten dzień też na pewno zapisze się w pamięci. Klamrą kończącą oobchody z dnia 19 kwietnia 2024r. było otwarcie i poświęcenie ścianki poświęconej naszemu patronowi Henrykowi Sienkiewiczowi. Wspomnienia i wzruszenia zachowamy w sercu i może kiedyś, za kolejne 20 lat, ktoś otworzy naszą kapsułę czasu i przypomni sobie ten dzień i ludzi, którzy tworzyli tę chwilę.

Partnetem Wydarzenia jest :

Samorząd Wojeówdztwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski

Gmina Siennnica

Stowarzyszenie Przyjaciół PSP im. H. w Siennicy

Bank Spółdzielczy w Mińsku Mazowieckim

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.