Dzień Edukacji Narodowej

12 października 2018r. w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Jest to dzień szczególny dla wszystkich nauczycieli i pracowników oświaty. Każdy wie, iż nauczyciel odgrywa ogromną rolę w edukacji i wychowaniu młodego pokolenia. Praca każdego pedagoga wymaga dużego zaangażowania i otwartości na nowe wyzwania. W rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej każdy uczeń ma szansę docenić i podziękować swoim nauczycielom za ich ciężką pracę, a także za wyrozumiałość, cierpliwość i ciepły uśmiech, który zawsze jest zarezerwowany dla uczniów. Ponadto eleganckie stroje, gustowne dekoracje czy miła atmosfera to także ważne elementy obecne podczas obchodów Dnia Edukacji. Oczywiście najważniejszym wydarzeniem pozostaje uroczysta akademia i tym razem było podobnie.

W tym roku szkolnym społeczność szkolna zgromadziła się na hali sportowej o godz. 9.15. w tym wyjątkowym dniu gościliśmy w naszej szkole liczną grupę emerytowanych nauczycieli i pracowników szkoły oraz przewodniczących Rady Rodziców. Akademię rozpoczęła pani dyrektor Małgorzata Kobylińska, która serdecznie przywitała wszystkich zgromadzonych. Następnie pani dyrektor oficjalnie wręczyła nominację na stanowisko drugiego wicedyrektora pani Elżbiecie Szubińskiej. Później nadszedł czas na naszych młodych aktorów. Uczniowie klas siódmych pod opieką wychowawców przygotowali dla nas bardzo ciekawą inscenizację. Pierwsza część była to interpretacja wiersza Zbigniewa Herberta „Dom”. Uczniowie podkreślili tu, jak ważnym etapem w życiu jest dzieciństwo, a także zaakcentowali istotę domu, więzi rodzinnych i poczucia bezpieczeństwa. Następnie ze sceny popłynęły podziękowania dla pedagogów, którzy często są głównymi inspiratorami działań w szkolnej rzeczywistości, a także walczą codziennie nie tylko o dobrą edukację, ale także o jak najlepsze ukształtowanie swoich podopiecznych. Później nasi  młodzi artyści przedstawili metaforę szkolnego świata, gdzie nauczyciel, jako mistrz i opiekun wskazuje właściwą drogę swoim uczniom. Całe przedstawienie było prawdziwą ucztą dla ducha i dało wiele do myślenia. Następnie pan Tomasz Bereda, nasz nauczyciel muzyki, dał piękny mini koncert instrumentalny. W trakcie koncertu uczniowie z Samorządu Uczniowskiego rozdali symboliczne róże wszystkim nauczycielom i pracownikom obsługi. Po części artystycznej przewodniczący Rady Rodziców, pani Rembas i pan Górka złożyli życzenia wszystkim pedagogom i pracownikom szkoły oraz wręczyli kwiaty na ręce pani dyrektor. Później pani dyrektor wręczyła nagrody wyróżniającym się nauczycielom. Na koniec akademii rozdano dyplomy i nagrody za konkurs plastyczny, w którym należało sportretować wybranego nauczyciela.

Wracamy już do codziennej rzeczywistości, ale może warto częściej pochylić się nad pracą nauczycieli, pamiętać o magicznym dziękuję, o uśmiechu czy choćby o prostym „dzień dobry”. Bo nauczyciel to często ta osoba, która pierwsza poda pomocną dłoń.