CZY MOŻNA IGNOROWAĆ EMOCJE?

CZY MOŻNA IGNOROWAĆ EMOCJE?

Istnieją takie rodziny, w których nie mówi się za wiele o emocjach i prawie w ogóle się ich nie okazuje. Świat uczuć jest wówczas tematem tabu, a przykre emocje przez to, że często są po prostu nierozumiane, przeżywa się dużo intensywniej. Kiedy żadne z rodziców nie nazywa swoich uczuć, również ich dzieci nie potrafią tego robić. Ponadto takie dzieci nie umieją też interpretować sygnałów płynących z własnego ciała i dopasowywać ich do konkretnych stanów emocjonalnych, co prowadzi do jeszcze większych problemów, a nawet wielu zaburzeń. Zaburzenia lękowe, ataki paniki, nerwice natręctw, choroby psychosomatyczne często są skutkiem ignorowania i nierozumienia własnych emocji. Warto więc wiedzieć więcej o emocjach oraz rozmawiać o nich ze swoimi dziećmi.

Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje na temat emocji, które dziecko powinno otrzymać od swoich bliskich:

  1. Wszystkie emocje są równorzędne. Nie ma złych i dobrych emocji. Wszystkie emocje czemuś służą, a przeżywanie ich jest zupełnie normalne. Dziecko, które słyszy „rozumiem, że możesz się tak czuć” znacznie lepiej znosi trudne dla niego sytuacje.
  2. Bolesne i trudne emocje są powszechne, towarzyszą każdemu i nie należy ich ukrywać przed dziećmi. W życiu bywają szczęśliwe chwile, ale także zdarzają się trudne momenty, które musimy akceptować i przyjmować.
  3. Emocje niosą ważne informacje na temat naszych potrzeb oraz ostrzegają nas przed niebezpieczeństwem. Jeżeli dziecko uczy się traktować emocje jako informacje dotyczące tego, co się z nim dzieje – będzie mu łatwiej je zaakceptować. Ma to także wymiar praktyczny np. jak ktoś czuje zazdrość, nie obwinia się o nią, bo wie, że mówi ona mu o ważnym braku w jego życiu. Ktoś kto czuje złość ma informację np. o tym, że ktoś inny przekroczył jakąś jego granicę i że trzeba to mu pokazać.

 

Artykuł przygotowała: Anna Samociuk – psycholog szkolny

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.